Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vyrobit dezinformaci aneb romské děti chtějí žít ze sociálky

8. 04. 2013 18:00:00
"Až vyrostu, chci pobírat dávky, přejí si chudé děti z romských ghett," hlásá už několik dní titulek jednoho článku na iDNES.cz.

Hned v následujících větách článku se dozvídáme podrobnosti. Čím by chtěly jednou být děti z romských ghett v Liberci? "Na dávkách nebo na úřadu práce," odpovídala řada z nich při průzkumu společnosti Člověk v tísni. Ve stotisícovém městě je jim stále hůř. Do ghetta je dostala hlavně velká chudoba a nízké vzdělání. Vyplývá to ze zprávy zvláštní skupiny, založené loni na podzim libereckou radnicí. Vede ji městský zastupitel David Václavík.

Článek pak pokračuje poměrně přesným popisem života v ubytovnách, kde pomocí chudých, většinou Romů, tunelují majitelé ubytoven tísíce korun měsíčně z kapes daňových poplatníků skrze dávku hmotné nouze doplatek na bydlení.

Začátek a titulek článku vůbec nesouvisí s obsahem dalšího textu. Základní informace prvních dvou odstavců tedy je: Existuje nějaký průzkum organizace Člověk v tísni, ve kterém bylo zjištěno, že x procent dětí z romských ghett chce být v budoucnu na sociálních dávkách a existuje zpráva zvláštní skupiny na liberecké radnici pod vedením zastupitele Davida Václavíka.

Začal jsem tedy shánět tyto dva materiály. Zajímala mě tvrdá data o přáních dětí z romských ghett.

A výsledek? Žádný průzkum, který by dělala organizace Člověk v tísni o přáních dětí z romských ghett v Liberci neexistuje. Existuje pouze zpráva skupiny pod vedením zastupitele Davida Václavíka, kde o takovém průzkumu není ani slovo. Titulek a první dvě věty článku jsou tedy dezinformace a lež.

Jak může taková zavádějící a nepravdivá informace vzniknout? Jednoduše. Autor dostal jako podklad pro článek zprávu liberecké radnice o ubytovnách, která popisuje stejně jako třeba zpráva občanského sdružení Soužití v Ostravě neudržitelnou situaci kolem ubytoven.

Na konci této třístránkové zprávy si autor přečetl: „Jedním z typických znaků míst, o kterých je tento text, je nedostatek vzdělání zdejších obyvatel. V podmínkách ve kterých zde lidé žijí, se není čemu divit. Zdejší obyvatelé řeší spíše situace, které se týkají jejich základních potřeb a k těm vzdělání nepatří. Hodnota vzdělání v těchto lokalitách je velmi nízká. Lidé zde vycházejí ze své vlastní zkušenosti a ta je bohužel taková, že většina jejich sousedů nepracuje nebo práci sehnat nemůže. Lidé se zde domnívají, že i pokud by oni nebo jejich děti dosáhli určitého stupně vzdělání, stejně práci neseženou. Dalším problémem je nepodnětné prostředí těchto lokalit, tedy i rodin dětí, které by měli chodit do základních a středních škol. Děti z tohoto prostředí často selhávají nikoliv z důvodů intelektových, ale vzhledem k ovlivnění prostředím, ve kterém žijí. Jedná se i o prostorové možnosti. Děti většinou nemají vlastní místo pro učení. To pokud už probíhá je realizováno ve společných prostorách bytu, jako je kuchyně.“

Autor nelenil, zvedl telefon a zavolal do liberecké pobočky organizace Člověk v tísni, kde se mimo jiné dozvěděl, že chudé děti nemají ve svém okolí pozitivní vzory a že vidí okolo sebe lidi závislé na sociálních dávkách a může to v nich vyvolávat dojem, že to je běžný způsob života. Je jasné, že některé děti pak určitě mohou říkat, že až vyrostou chtějí také pobírat sociální dávky. I já osobně jsem takový názor z úst jednoho romského kluka slyšel. Ale to přeci není žádný průzkum!

A jak to tak na internetu bývá, tahle fáma, tahle dezinformace, tenhle titulek a dvě úvodní věty se šíří internetem jako lavina.

VIP bloger iDNES.cz Břetislav Olšer píše blog s titulkem „Mají svůj smysl života; žít jako jejich otcové ze sociálních dávek“. V tomto textu posune původní dezinformace ještě o kousek dál. Už nejde jen o děti z romských ghett v Liberce, jde o romské děti z celé ČR. "Do školy chodí jen zřídka, skoro se nemyjí, jsou většinou negramotné a jediné, co kolem sebe vidí a slyší, je řeč o sociálních dávkách a jak napálit úředníky. A čím by chtěly jednou být tyto děti z romských ghett v Liberci, Ostravě, Vsetíně, Varnsdorfu či Chánově a Janově? Budou pobírači sociálních dávek, aby nemusely někde "hárovat" a nechat se buzerovat...,“ píše Olšer ve svém textu.

Další bloger iDNES.cz Martin Pipek píše článek s podobným titulkem: Malí Romové: "Chci být jako táta! Línej, nemakat, žít z dávek"! Pipek v nenávistném textu vůči Romům ve druhém odstavci uvádí: „Nevím, komu z vás unikl článek, kde společnost Člověk v tísni udělala průzkum v romských ghettech a výsledek byl celkem očekávající. Místní romské děti se přiznaly k tomu, že až vyrostou, chtějí pobírat dávky. Kdepak asi tuto inspiraci vzaly? A jelikož to myslí vážně, co nás s touto menšinou čeká?“ Karma článku 40,99 a počet přečtení přes dva a půl tisíce.

Znovu opakuji. Žádný takový průzkum organizace Člověk v tísni neexistuje. Ale koho to zajímá? Dezinformace a lež se šíří dál....

V kodexu blogera se píše: „Bloger nesmí zveřejňovat informace nepravdivé, polopravdivé, neúplné nebo takové, jejichž pravdivost si nemohl dostatečně ověřit, zvláště pokud by mohly poškodit jiné osoby nebo skupiny osob.“

Názor na autora článku a na zdejší blogery nechť si každý udělá sám.

Podívejte se jak média informují o Romech:

Autor: Zdeněk Ryšavý | pondělí 8.4.2013 18:00 | karma článku: 21.54 | přečteno: 2979x

Další články blogera

Zdeněk Ryšavý

Manipulace a šíření nenávisti: Z vyděšené ženy v šátku udělali rasisté bezcitné monstrum

Londýnský teroristický útok vyvolal na sociálních sítích sérii manipulací, které mají jediný cíl: Šířit nenávist proti celé jedné skupině obyvatel.

25.3.2017 v 7:55 | Karma článku: 32.07 | Přečteno: 7178 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Politické krytí ředitelky ZŠ z Krásné Lípy: Senátor Linhart zveřejnil nepravdivé informace

Na konci února Česká školní inspekce (ČŠI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly na základní škole v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

10.3.2016 v 9:02 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Média tvrdí, že inspekce na ZŠ v Krásné Lípě nepotvrdila diskriminaci: Manipulace?

Česká školní inspekce (ČSI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly základní školy v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

27.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 1438 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Dostane se Miloš Zeman do zprávy o extremismu za rok 2015 nebo na vnitru změní názor?

Již skoro 14 dní vytrvale zve uskupení Islám v ČR nechceme (IVČRN) a jeho politické křídlo Blok proti Islámu (BPI) k účasti na shromáždění na podporu Miloše Zemana "v jeho názorech na imigraci a Islám".

17.11.2015 v 10:12 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 3918 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Radek

Není gay jako gay, musí být uvědoměle antisemitský a propalestinský

Dnes se antisemitismu říká propalestinský aktivismus. V Chicagu Izraelky přišly podpořit hnutí LGBT, ale ouha! Měly na duhových vlajkách Davidovo hvězdu což by mohlo podráždit palestinské lesby a pokrokové sily, tudíž je vyhodily

27.6.2017 v 0:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Filip Vajdík

Důkaz pro pastafariánství

Tramvaj jezdí po kolejích. Z toho můžeme neprůstřelnou logikou odvodit, že holub taky jezdí po kolejích. A knihu někdo musel nadizajnovat a vyrobit, a z toho logicky vyplývá, že i celý svět muselo něco nadizajnovat a vyrobit!

26.6.2017 v 21:02 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jarka Jarvis

Metamorfóza jazyka českého

Časy se mění, lidé s nimi, a pokrok si obul sedmimílové boty, v nichž se občas zapotácí. Moje babička s dědečkem by se nestačili divit, co všechno dnes lidem pomáhá být chytrými! A nejenom to; oni by asi měli potíž se i domluvit.

26.6.2017 v 20:24 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 183 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Dříve auta děti nepřejížděla, úchylové nebyli a v bazénech jim nehrozilo utopení

No, muselo to tak nějak být, jinak si nedovedu vysvětlit, jak nás naše mámy dokázaly samotné pustit na vzdálené koupaliště v Divoké Šárce.

26.6.2017 v 20:22 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 521 | Diskuse

Pavel Vrba

Takové jedno obyčejné okno - tajemství.

Okno, taková zdánlivě obyčejná věc, kterou bereme jako samozřejmost. Snad až na okamžiky, kdy nám je příliš teplo nebo zima. Jenže, ono takové okno, v sobě skrývá neskutečnou symboliku. Je plné tajemství a zahalených okamžiků....

26.6.2017 v 19:45 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 118 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3380

ředitel ROMEA, o.p.s., podnikatel v IT.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.