Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přednádraží: Chybí systém sociálního bydlení, úřady utrácí miliony

23. 08. 2012 14:36:51
Na téma ostravského Přednádraží bylo již napsáno desítky blogů a komentářů. Denně nás média zásobují aktuálním zpravodajstvím přímo z místa. V té záplavě informací zapadá několik informací týkajících se ostravských politiků. Minulý rok strávili několik dní ve Španělsku, kde se "učili" jak řešit bydlení sociálně slabých a možná málo lidí ví, že v současné době Ostrava realizuje doslova mega projekt, který přesně to co se děje v Přednádraží má řešit.
I v těchto domech se nacházejí byty, které spravuje organizace IRISI v těchto domech se nacházejí byty, které spravuje organizace IRISZdeněk Ryšavý

>>> PROGRAM SOCIÁLNÍ INKLUZE OSTRAVA

Situace několika desítek rodin v ostravském Přednádraží připomněl a znovu upozornila na fakt, že Česká republika rezignovala na systém sociálního bydlení. Sociální bydlení doslova zprivatizovala a desítky milionů v podobě příspěvku na bydlení putují do kapes podnikatelů, kteří rejžují peníze na těch nejchudších. A o peníze jde vždy až v první řadě.

Dovolím si tvrdit, že se jedná o naprosto nehospodárně vynaložené peníze a právě tady by měl začít co nejvíce křičet daňový poplatník. Pojďme se tedy zkusit podívat do Španělska, konkrétně do madridské autonomní oblasti, jak tam řeší situaci nejchudších lidí.

Romové ve Španělsku

Španělsko je zemí s nejpočetnější populací Romů mezi zeměmi západní Evropy. Podle kvalifikovaných odhadů jich na jeho území žije min. 700 000 (nejnižší odhady se pohybují okolo 400 000, nejvyšší dosahují počtu až 1,2 mil.). V Madridu žije asi 45 - 60 tisíc Romů. Přesná čísla, stejně jako v ČR, neexistují.

Do tvorby a realizace bytové politiky bylo v posledním desetiletí ve Španělsku zapojeno široké spektrum institucí, včetně neziskových organizací. Organizace Fundación Secretariado Gitano například na zakázku vlády již v r. 1991 vypracovala studii o bytové situaci Romů ve Španělsku, na jejímž základě docházelo k likvidaci slumů a přesidlování romských rodin do standardních bytů.

Od druhé poloviny 90. let jsou rodiny přesídlené ze slumů rovnoměrně rozmisťovány do běžné zástavby města, do jednotlivých městských čtvrtí dle celkového počtu obyvatel, a je jim věnována intenzivní péče a podpora před i po přesídlení.

Finanční krize ve Španělsku však zasáhla i oblast realitního trhu, který se po boomu (započal v 80. letech 20. století) ocitnul ve stagnaci a potýká se s hypoteční krizí. Mnoho lidí přišlo o své domovy a ve Španělsku roste počet bezdomovců i občanských nepokojů.

Ze slumu do nájemního bytu

Jednou z institucí, které se snaží řešit bydlení těch nejchudších v madridské autonomní oblasti, je příspěvková organizace IRIS (Institut pro obnovu bydlení a sociální integraci, založen roku 1998), která byla zřízena Autonomní oblastí Madrid prostřednictvím regionálních zákonů a spadá pod Ministerstvo životního prostředí a územního plánování. Financuje ji tedy madridská regionální vláda, částečně i město Madrid a je financována i z vlastních příjmů. IRIS má 122 zaměstnanců a roční rozpočet přes 20 milionů Euro.

Španělské sociálně vyloučené lokality, tzv. „chabolas“ jsou chudinské čtvrti, které se podobají spíše slumům než lokalitám známým z České republiky. Podle institutu bylo v roce 2011 na území autonomní oblasti Madrid 482 slumů.

Cílem IRISu je odstranění právě těchto chudinských čtvrtí v madridské oblasti a zajištění přestěhování jejich obyvatel.

IRIS vlastní kolem 2 400 bytů a pracujeme s 2 056 rodinami. Byty nakupujeme na volném realitním trhu a pronajímáme je romským rodinám. Snaží se je získat po celé oblasti Madridu. Cílem je, aby přestěhovaní lidé nebydleli společně. V roce 2011 nakoupil IRIS celkem 58 bytů, které stály přes 9 milionů Eur.

Nájem v sociálních bytech by na volném trhu stál přibližně 300 – 400 Euro. Pro klienty IRISu je nájem 50 – 150 Euro.

Výběr rodin, kterým je poskytováno sociální bydlení v bytech IRISu, podléhá přísným pravidlům. Jejich roční příjem například nesmí přesahovat 22 tisíc Euro, ve slumu musí žít déle jak pět let apod. Bydlení není možné nabídnout rodinám, které již v minulosti bydlely v nájemním bytě od IRISu a nyní jsou zpátky ve slumu, nebo těm, které bydlení od IRISu v minulosti odmítly.

Institut ve vyloučené lokalitě pracuje s lidmi na třech základních úrovních: poskytuje jim jednak obecnou sociální podporu, jednak pomoc před přestěhováním a pomoc při stěhování samotném.

Rodiny žijící ve slumu, které se stěhují do nájemního bydlení, mají pracovníci institutu podrobně zmapovány. Ke každé rodině, či jednotlivci přistupují individuálně.

Po přestěhování práce s rodinami nekončí

Práce IRISu je postavena na třech základních pilířích. Prvním cílem je získat pro rodinu ze slumu nájemní bydlení, po přestěhování jim poskytnout sociální pomoc, předcházet konfliktům se sousedy. Důraz je kladen na snahu docílit aktivní spolupráce jednotlivců na procesech, které vedou ke změnám jejich dosavadního života.

Po přestěhování rodiny mezi majoritní španělskou populaci poskytuje IRIS tzv. Službu sousedské péče (ASIVECAM), která začala fungovat v roce 2008. Cílem je předcházet konfliktům mezi přistěhovanou rodinou a ostatními nájemníky. Pokud takové konflikty vzniknou, ASIVECAM je řeší. Právě konflikty mezi nájemníky mohou být i důvodem k odebrání bytu přestěhované rodině.

V roce 2011 byla služba poskytnuta 21 tisícům lidí.

Vznikne v ČR také nějaký IRIS?

Jak bylo již zmíněno, rozpočet madridského IRISu se pohybuje kolem 20 milionů Euro ročně, tedy asi 500 milionů korun. Skoro polovinu investuje IRIS do nákupu bytů.

Nebylo by tedy opravdu lepší přestat posílat desítky milionů na konta podnikatelů, kteří sociálně slabým poskytují nevyhovující bydlení, a takto ušetřené peníze investovat do opravdu funkčního systému sociálního bydlení. Myslím, že by to nakonec daňové poplatníky vyšlo levněji než současný stav.

Stav v ostravském Přednádraží dokazuje, že ostravští politici si udělali výlet do Španělska, čerpají miliony z EU, ale reálně situaci neřeší.

Podrobnější článek o situaci ve Spanělsku si můžete přečíst v srpnovém vydání časopisu Romano voďi.

Autor: Zdeněk Ryšavý | čtvrtek 23.8.2012 14:36 | karma článku: 25.82 | přečteno: 4179x

Další články blogera

Zdeněk Ryšavý

Manipulace a šíření nenávisti: Z vyděšené ženy v šátku udělali rasisté bezcitné monstrum

Londýnský teroristický útok vyvolal na sociálních sítích sérii manipulací, které mají jediný cíl: Šířit nenávist proti celé jedné skupině obyvatel.

25.3.2017 v 7:55 | Karma článku: 32.42 | Přečteno: 7219 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Politické krytí ředitelky ZŠ z Krásné Lípy: Senátor Linhart zveřejnil nepravdivé informace

Na konci února Česká školní inspekce (ČŠI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly na základní škole v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

10.3.2016 v 9:02 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Média tvrdí, že inspekce na ZŠ v Krásné Lípě nepotvrdila diskriminaci: Manipulace?

Česká školní inspekce (ČSI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly základní školy v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

27.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 1464 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Dostane se Miloš Zeman do zprávy o extremismu za rok 2015 nebo na vnitru změní názor?

Již skoro 14 dní vytrvale zve uskupení Islám v ČR nechceme (IVČRN) a jeho politické křídlo Blok proti Islámu (BPI) k účasti na shromáždění na podporu Miloše Zemana "v jeho názorech na imigraci a Islám".

17.11.2015 v 10:12 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 3922 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Cesta pravdy - jdete na ní i vy?

Seděl jsem nad klávesnicí a byl jsem v pasti. V mentální pasti. Měl jsem strach. Ten text byl skvělej, byl plnej mě. Bez příkras a keců. Jenže to bylo právě ono...

24.10.2017 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Všichni máme máslo na hlavě, ale zřejmě kvůli muslimům ho zdražili

Především bych se chtěl znovu omluvit svým bratrům mezi křesťany a Židy za to, že jsem účelově citoval Biblické verše vyjadřující násilí či podřízenost žen.

24.10.2017 v 8:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 |

Ervín Dostálek

Dočkají se významní obvinění do té doby, než půjdou do důchodu, konečného verdiktu soudu?

Soudci to nemají lehké - co vše musí prostudovat a vzít v potaz, aby jejich verdikt byl jasný a spravedlivý. A co těch případů mají a těch stran dokumentů, že. Ale je to jejich džob a měli by s ním být hotovi, co nejdříve, ne?

24.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 90 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Celebrity na blogu: Liv a Elle

Na temnoucím nebi VIP, když slunce splyne s horizontem Středozemního moře, září nad Svatou zemí hvězda nad jiné úchvatná. Jmenuje se Bar Reafaeli.

24.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se stát maminkou roku – semifinále

V životě se má zkusit všechno. Když jde o zkušenost a dětské poznání světa, platí to dvojnásobně. Tak jsme se s naší Klárkou pustily do soutěže Maminka roku 2017. Samozřejmě s nadšením, protože jinak to ani neumíme.

24.10.2017 v 7:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3390

ředitel ROMEA, o.p.s., podnikatel v IT.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.