Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vyrobit dezinformaci aneb romské děti chtějí žít ze sociálky

8. 04. 2013 18:00:00
"Až vyrostu, chci pobírat dávky, přejí si chudé děti z romských ghett," hlásá už několik dní titulek jednoho článku na iDNES.cz.

Hned v následujících větách článku se dozvídáme podrobnosti. Čím by chtěly jednou být děti z romských ghett v Liberci? "Na dávkách nebo na úřadu práce," odpovídala řada z nich při průzkumu společnosti Člověk v tísni. Ve stotisícovém městě je jim stále hůř. Do ghetta je dostala hlavně velká chudoba a nízké vzdělání. Vyplývá to ze zprávy zvláštní skupiny, založené loni na podzim libereckou radnicí. Vede ji městský zastupitel David Václavík.

Článek pak pokračuje poměrně přesným popisem života v ubytovnách, kde pomocí chudých, většinou Romů, tunelují majitelé ubytoven tísíce korun měsíčně z kapes daňových poplatníků skrze dávku hmotné nouze doplatek na bydlení.

Začátek a titulek článku vůbec nesouvisí s obsahem dalšího textu. Základní informace prvních dvou odstavců tedy je: Existuje nějaký průzkum organizace Člověk v tísni, ve kterém bylo zjištěno, že x procent dětí z romských ghett chce být v budoucnu na sociálních dávkách a existuje zpráva zvláštní skupiny na liberecké radnici pod vedením zastupitele Davida Václavíka.

Začal jsem tedy shánět tyto dva materiály. Zajímala mě tvrdá data o přáních dětí z romských ghett.

A výsledek? Žádný průzkum, který by dělala organizace Člověk v tísni o přáních dětí z romských ghett v Liberci neexistuje. Existuje pouze zpráva skupiny pod vedením zastupitele Davida Václavíka, kde o takovém průzkumu není ani slovo. Titulek a první dvě věty článku jsou tedy dezinformace a lež.

Jak může taková zavádějící a nepravdivá informace vzniknout? Jednoduše. Autor dostal jako podklad pro článek zprávu liberecké radnice o ubytovnách, která popisuje stejně jako třeba zpráva občanského sdružení Soužití v Ostravě neudržitelnou situaci kolem ubytoven.

Na konci této třístránkové zprávy si autor přečetl: „Jedním z typických znaků míst, o kterých je tento text, je nedostatek vzdělání zdejších obyvatel. V podmínkách ve kterých zde lidé žijí, se není čemu divit. Zdejší obyvatelé řeší spíše situace, které se týkají jejich základních potřeb a k těm vzdělání nepatří. Hodnota vzdělání v těchto lokalitách je velmi nízká. Lidé zde vycházejí ze své vlastní zkušenosti a ta je bohužel taková, že většina jejich sousedů nepracuje nebo práci sehnat nemůže. Lidé se zde domnívají, že i pokud by oni nebo jejich děti dosáhli určitého stupně vzdělání, stejně práci neseženou. Dalším problémem je nepodnětné prostředí těchto lokalit, tedy i rodin dětí, které by měli chodit do základních a středních škol. Děti z tohoto prostředí často selhávají nikoliv z důvodů intelektových, ale vzhledem k ovlivnění prostředím, ve kterém žijí. Jedná se i o prostorové možnosti. Děti většinou nemají vlastní místo pro učení. To pokud už probíhá je realizováno ve společných prostorách bytu, jako je kuchyně.“

Autor nelenil, zvedl telefon a zavolal do liberecké pobočky organizace Člověk v tísni, kde se mimo jiné dozvěděl, že chudé děti nemají ve svém okolí pozitivní vzory a že vidí okolo sebe lidi závislé na sociálních dávkách a může to v nich vyvolávat dojem, že to je běžný způsob života. Je jasné, že některé děti pak určitě mohou říkat, že až vyrostou chtějí také pobírat sociální dávky. I já osobně jsem takový názor z úst jednoho romského kluka slyšel. Ale to přeci není žádný průzkum!

A jak to tak na internetu bývá, tahle fáma, tahle dezinformace, tenhle titulek a dvě úvodní věty se šíří internetem jako lavina.

VIP bloger iDNES.cz Břetislav Olšer píše blog s titulkem „Mají svůj smysl života; žít jako jejich otcové ze sociálních dávek“. V tomto textu posune původní dezinformace ještě o kousek dál. Už nejde jen o děti z romských ghett v Liberce, jde o romské děti z celé ČR. "Do školy chodí jen zřídka, skoro se nemyjí, jsou většinou negramotné a jediné, co kolem sebe vidí a slyší, je řeč o sociálních dávkách a jak napálit úředníky. A čím by chtěly jednou být tyto děti z romských ghett v Liberci, Ostravě, Vsetíně, Varnsdorfu či Chánově a Janově? Budou pobírači sociálních dávek, aby nemusely někde "hárovat" a nechat se buzerovat...,“ píše Olšer ve svém textu.

Další bloger iDNES.cz Martin Pipek píše článek s podobným titulkem: Malí Romové: "Chci být jako táta! Línej, nemakat, žít z dávek"! Pipek v nenávistném textu vůči Romům ve druhém odstavci uvádí: „Nevím, komu z vás unikl článek, kde společnost Člověk v tísni udělala průzkum v romských ghettech a výsledek byl celkem očekávající. Místní romské děti se přiznaly k tomu, že až vyrostou, chtějí pobírat dávky. Kdepak asi tuto inspiraci vzaly? A jelikož to myslí vážně, co nás s touto menšinou čeká?“ Karma článku 40,99 a počet přečtení přes dva a půl tisíce.

Znovu opakuji. Žádný takový průzkum organizace Člověk v tísni neexistuje. Ale koho to zajímá? Dezinformace a lež se šíří dál....

V kodexu blogera se píše: „Bloger nesmí zveřejňovat informace nepravdivé, polopravdivé, neúplné nebo takové, jejichž pravdivost si nemohl dostatečně ověřit, zvláště pokud by mohly poškodit jiné osoby nebo skupiny osob.“

Názor na autora článku a na zdejší blogery nechť si každý udělá sám.

Podívejte se jak média informují o Romech:

Autor: Zdeněk Ryšavý | pondělí 8.4.2013 18:00 | karma článku: 21.54 | přečteno: 2986x

Další články blogera

Zdeněk Ryšavý

Manipulace a šíření nenávisti: Z vyděšené ženy v šátku udělali rasisté bezcitné monstrum

Londýnský teroristický útok vyvolal na sociálních sítích sérii manipulací, které mají jediný cíl: Šířit nenávist proti celé jedné skupině obyvatel.

25.3.2017 v 7:55 | Karma článku: 32.42 | Přečteno: 7219 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Politické krytí ředitelky ZŠ z Krásné Lípy: Senátor Linhart zveřejnil nepravdivé informace

Na konci února Česká školní inspekce (ČŠI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly na základní škole v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

10.3.2016 v 9:02 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Média tvrdí, že inspekce na ZŠ v Krásné Lípě nepotvrdila diskriminaci: Manipulace?

Česká školní inspekce (ČSI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly základní školy v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

27.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 1464 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Dostane se Miloš Zeman do zprávy o extremismu za rok 2015 nebo na vnitru změní názor?

Již skoro 14 dní vytrvale zve uskupení Islám v ČR nechceme (IVČRN) a jeho politické křídlo Blok proti Islámu (BPI) k účasti na shromáždění na podporu Miloše Zemana "v jeho názorech na imigraci a Islám".

17.11.2015 v 10:12 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 3922 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Zabejčenej Andrejko.

Volby jednoznačně ukázaly, že lidé mají dost tradičních stran, které si zprivatizovali demokracii. O tom, že to byly volby protestujících občanů, svědčí mj. jeden paradox.

24.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Blog Info

Italské jednohubky aneb život v Itálii očima české Marty

Ať už je život Marty Kučíkové jakýkoliv, rozhodně není nudný. Z renesanční Telče ji osud napřed zavál do Prahy, aby se nakonec přestěhovala do zcela neznámého severoitalského horského městečka.

24.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 102 | Diskuse

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 7. Kdy mají chlapi nejraději sex?

Zdánlivě banální otázka v sobě opět obsahuje mnou oblíbenou mnohovrstevnatost, tedy odpovědět se dá mnoha způsoby.

24.10.2017 v 8:08 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 262 | Diskuse

Helena Vlachová

Tsunami po česku

Viděla jsem, jak vypadala Srí Lanka tři měsíce po tsunami. Hotely se musely vysoušet, vše se pozvolna vracelo k normálu. V naší zemi také udeřila tsunami. Moře nemáme, tsunami udeřila v politice

24.10.2017 v 6:40 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 384 | Diskuse

Jana Slaninová

Jak na chlípný chlapy? Naučte se šerm, dámy!

Od mala jsem vyrůstala na vesnici mezi klukama. Holčiček bylo v mém věku poskrovnu, natož aby sdílely moje touhy lézt na stromy, škubat pláňata, chodit na švestky okolo cest. A dlužím klukům dík.

23.10.2017 v 20:55 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3390

ředitel ROMEA, o.p.s., podnikatel v IT.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.