Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Média kritizují MF DNES a iDNES.cz za článek o údajném dluhu herečky Dudové

2. 04. 2015 10:55:01
Na titulní stránce MF DNES a na úvodní stránce zpravodajského serveru iDNES.cz se 1. dubna objevil článek redaktora Artura Janouška s titulkem "Romská herecká hvězda neplatila za byt". Zatímco drtivá většina diskutérů serveru iDNES.cz byla nadšená a rasisticky článek komentovala, někteří novináři jsou zděšeni, kam až tento dříve "seriozní" deník zašel a stále nechtějí uvěřit, že se opravdu nejedná o Apríl a MF DNES tento článek myslí vážně.

Redakce následně pro kritice změnila titulek na "Oceněná hvězda filmu Cesta ven dluží na nájemném". Server iDNES.cz, pokud vynecháme blogy, které jsou dlouhodobě okupovány nenávistnými blogery, a kteří si pak odnášejí i různá ocenění, se v posledních dvou letech v souvislosti s romskou tematikou poměrně zlepšil. Pokud se však jedná o celkové směřování listu, tak po změně vlastníka, změně šéfredaktora a odchodu některých redaktorů a manažerů, je vidět výrazný odklon od seriozní žurnalistiky a příklon k bulvarizaci. Bylo zřejmě jen otázka času, kdy se tyto tendence promítnou i do romské tématiky.

Článek, který, jak stále doufáme, je ze strany redakce pouhý Apríl domluvený s Klaudií Dudovou, však vrátil iDNES.cz o několik let zpět. Do doby, kdy nebyl pro tento server problém přebrat vymyšlenou kachnu Parlamentních listů o okradené romské straně romským pokladníkem. Dnes se, ale role obrátily a Parlamentní listy, a nejen ony, vesele a bez ověření přebírají zprávu od iDNES.

Vybíráme několik reakcí na tento svérázný mediální počin.

Erik Tabery, Respekt.cz: Rasismus jak z učebnice

Podle šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho jde o učebnicový rasismus. "Nejdřív jsem si myslel, že je to apríl, když to tu lidé sdíleli, pak jsem se podíval na titulní stranu MFD a fakt to tam je. Rasismus jak z učebnice. Ale prodeji novin to pomůže, už vidím to nadšení: zas je dostali. Noviny, které svého času odhalovaly miliardové úniky, teď řeší na titulní straně nájem jedné ženy, která navíc v textu nemluví," uvedl Tabery na Facebooku. Server Respekt.cz pak zajímá, zda v budoucnu vyjde v MFD například text "Židovský důchodce jezdil dva týdny s propadlou tramvajenkou".

Podobně reaguje na serveru Hatefree.cz Kateřina Čopjaková v článku Ostrej Apríl Mladé Fronty DNES. "Musíme uznat, že na Mf Dnes se jedná o odvážný humor, který bychom od deníku věčně balancujícího mezi bulvárem a seriózní novinařinou, nečekali," připomíná v úvodu Čopjaková s narážkou na datum zveřejnění článku, tedy na Apríla. "V době, kdy protikorupční policie zatkla další podezřelé v nemocnici Na Homolce kvůli problematickým veřejným zakázkám, pokračuje bombardování Jemenu a Česku hrozí velký vítr, věnovat takový prostor tomu, že Romka a zároveň herečka neplatí byt, je vskutku - alternativní," podivuje se autorka, podle které takové články patří na stránky bulváru, "kde se píše o Bořkovi Slezáčkovi, manželovi Báry Štěpánové, Aleši Brichtovi, Janu Kačerovi, Bolku Polívkovi, Jaro Slávikovi, Robertu Rosenbergorvi, Jiřím Pomeje, tchyni Zdeňka Polreicha, otci Vilhelmové, Juraji Jakubiskovi a dalších, kteří se dostali do dluhů, nikoli v „největším seriózním deníku“, jak médium samo sebe definuje."

Na serveru Britské listy se objevil text podepsaný Janem Dvořákem. "Podstatnou zprávou článku pro průměrného čtenáře není nic jiného, než že Romové jsou všichni stejní, a i když jim dáte šanci, protože přeci jsou známí a hrají ve filmu, stejně Vás zklamou a nájemné nezaplatí. Takže všichni do toho jednoho pytle přeci jen patří. Že iDNES dá tento článek na titulní stranu a nezapomene zmínit "romský" původ aktérů, je jen jejich dlouholetým přístupem k problému," píše Dvořák v článku s titulkem Server iDNES rasistický jako obvykle.

Jan Dražan, ECHO24.cz: Tohle je ukázka rasismu v jeho krystalické podobě, tohle je podněcování k rasové nesnášenlivosti

Server ECHO24.cz jde ještě dál a článek podle zástupce šéfredaktora Jana Dražana podněcuje k rasovou nesnášenlivost. "Tomuto počinu MF DNES se říká jedním slovem: rasismus. Nejde o to takové věci nepsat. To bychom kapitulovali před politickou korektností, jejíž lemy si na sebe sami šijeme pod tlakem okolí a té podivné, nejasné definované atmosféry, která velí, co se má a co by se nemělo. Jde o to psát adekvátně a nepodněcovat a nezvýrazňovat stereotypy. Tedy, mimo jiné, dávat věcem prostor, který si zaslouží. Opravdu si dluh 25 tisíc korun (!) zaslouží půl strany na titulce největšího „seriozního“ deníku? Odpověď ANO může přijít jen od těch, pro něž jsou Romové zástupným problémem jejich vlastních frustrací, nebo od těch, kteří v MF DNES pracují," píše v článku ECHO24.cz. "Tohle je ukázka rasismu v jeho krystalické podobě, tohle je to, co trestní zákoník charakterizuje jako „podněcování k rasové nesnášenlivosti“," dodává server.

Nadace OSF na svém facebookovém profilu zveřejnila titulní stránku MF DNES s lakonickým komentářem a otázkou: "Takhle si kvalitní žurnalistiku opravdu nepředstavujeme. A co vy?"

Na facebookové profilu Antify, který má téměř 190 tisíc fanoušků, se objevila koláž s otázkou pro čtenáře: "Který titulek je fikce?". čtenář má na výběr mezi titulkem "Romská hvězda filmu Cesta ven dluží na nájemném" a "Bělošský herec a producent Jiří Pomeje dluží 5,5 milion". Podle Antify nemá posedlost etnicitou v českém tisku mezí.

Většina diskutérů na serveru iDNES.cz je však nadšená. Autor článku Artur Janoušek se přesně trefil do jejich vkusu. Administrátoři diskuzí zřejmě mají dovolenou a tak se můžeme na iDNES.cz dočíst následující vzkazy(autentický přepis):

 • Kalsická džitaneska
 • Krev je krev. To se nedá jen tak předělat.
 • Není rozdíl mezi Romem. Rom byl, je a vždy bude Romem. Snaží se je naučit žít a pracovat je majorita po staletí. S nulovým výsledkem. Oni prostě jiní být ani nechtějí. Jim to takhle vyhovuje.
 • Normální cigánka...
 • Co chcete po cikanech,jsou všichni stejní,u nas včera vypálili byty aby dostali v centru města nove
 • Všechny Romy i cigány do jednoho pytle a pořádně zavázat.
 • Prostě cikánka!!Odstěhovat k Šabatové.
 • Tohle etnikum je opravdu nepoučitelné...rozdat maringotky (místo dávek) a ponechat je osudu.
 • Další důkaz že to s nimi prostě nejde.
 • Zkušenost mě naučila, že při jednáním s tímto etnikem je třeba velmi často smysl jejich řeči negovat (obrátit), aby se člověk dobral, jak je to opravdu myšleno.
 • Prostě co také do Roma čekat že? Jsou prostě všichni stejní. Mají v genech prostě zakódováno, že za věci a služby se platit nemusí a že stát a ostatní se o ně zadarmo postarají. Když tomu tak není a někdo proti nim něco namítne, tak hned vykřikují, že je to rasismus.
 • Apríl o cikánce? V téhle hyperkorektní době? jo to určitě.

Psáno pro Romea.cz

Diskutéři, kteří přispívají pod tímto článkem, si něco o sobě mohou přečíst zde.

Autor: Zdeněk Ryšavý | čtvrtek 2.4.2015 10:55 | karma článku: 23.82 | přečteno: 2878x

Další články blogera

Zdeněk Ryšavý

Manipulace a šíření nenávisti: Z vyděšené ženy v šátku udělali rasisté bezcitné monstrum

Londýnský teroristický útok vyvolal na sociálních sítích sérii manipulací, které mají jediný cíl: Šířit nenávist proti celé jedné skupině obyvatel.

25.3.2017 v 7:55 | Karma článku: 32.42 | Přečteno: 7219 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Politické krytí ředitelky ZŠ z Krásné Lípy: Senátor Linhart zveřejnil nepravdivé informace

Na konci února Česká školní inspekce (ČŠI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly na základní škole v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

10.3.2016 v 9:02 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Média tvrdí, že inspekce na ZŠ v Krásné Lípě nepotvrdila diskriminaci: Manipulace?

Česká školní inspekce (ČSI) zveřejnila inspekční zprávu z kontroly základní školy v Krásné Lípě, kde si v září 2015 romští rodiče stěžovali, že jejich děti byly soustředěny do jedné třídy.

27.2.2016 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 1464 | Diskuse

Zdeněk Ryšavý

Dostane se Miloš Zeman do zprávy o extremismu za rok 2015 nebo na vnitru změní názor?

Již skoro 14 dní vytrvale zve uskupení Islám v ČR nechceme (IVČRN) a jeho politické křídlo Blok proti Islámu (BPI) k účasti na shromáždění na podporu Miloše Zemana "v jeho názorech na imigraci a Islám".

17.11.2015 v 10:12 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 3922 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Cesta pravdy - jdete na ní i vy?

Seděl jsem nad klávesnicí a byl jsem v pasti. V mentální pasti. Měl jsem strach. Ten text byl skvělej, byl plnej mě. Bez příkras a keců. Jenže to bylo právě ono...

24.10.2017 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Všichni máme máslo na hlavě, ale zřejmě kvůli muslimům ho zdražili

Především bych se chtěl znovu omluvit svým bratrům mezi křesťany a Židy za to, že jsem účelově citoval Biblické verše vyjadřující násilí či podřízenost žen.

24.10.2017 v 8:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 |

Ervín Dostálek

Dočkají se významní obvinění do té doby, než půjdou do důchodu, konečného verdiktu soudu?

Soudci to nemají lehké - co vše musí prostudovat a vzít v potaz, aby jejich verdikt byl jasný a spravedlivý. A co těch případů mají a těch stran dokumentů, že. Ale je to jejich džob a měli by s ním být hotovi, co nejdříve, ne?

24.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 90 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Celebrity na blogu: Liv a Elle

Na temnoucím nebi VIP, když slunce splyne s horizontem Středozemního moře, září nad Svatou zemí hvězda nad jiné úchvatná. Jmenuje se Bar Reafaeli.

24.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se stát maminkou roku – semifinále

V životě se má zkusit všechno. Když jde o zkušenost a dětské poznání světa, platí to dvojnásobně. Tak jsme se s naší Klárkou pustily do soutěže Maminka roku 2017. Samozřejmě s nadšením, protože jinak to ani neumíme.

24.10.2017 v 7:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3390

ředitel ROMEA, o.p.s., podnikatel v IT.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.